Wiosenny przegląd to bezpieczna jazda na letnie wakacje

28-05-2020 19:39

Zimę już definitywnie mamy za sobą. Nastała wiosna, a niebawem zawita do nas lato. Warto jednak już teraz pomyśleć o wakacjach i umówić się na sezonowy przegląd naszego Seata. Co podczas niego warto sprawdzić?

Wiosenny przegląd najlepiej zorganizować wraz z wymianą opon zimowych na letnie. Warto wówczas zostawić auto na dłużej w naszym autoryzowanym serwisie Seata i poprosić o skontrolowanie kilku pozycji.

Sól drogowa do wypłukania

Po zimie przydałoby się gruntowne mycie naszego Seata. Nie chodzi tu tylko o nadwozie, ale i podwozie. Warto wypłukać z zakamarków resztki soli drogowej, która może powodować korozję. Poprośmy specjalistów z ASO Seat także o skontrolowanie stanu nadwozia pod kątem niewielkich ubytków lakieru. Czasem mały odprysk spowodowany przez kamyk wyrzucony przez drogową piaskarkę może po pewnym czasie zamienić się w ognisko korozji. Lepiej więc jak najszybciej zabezpieczyć takie niebezpieczne miejsce. Sól nie wpływa też dobrze na gumowe elementy. Te występują między innymi w zawieszeniu. Mechanicy z ASO Seata skontrolują, czy nie powstały żadne luzy, które mogłyby mieć wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Z gumy wykonane są jednak także przewody układu chłodzenia. Jeśli nie chcemy, aby podczas upałów auto zagotowało nam się, warto sprawdzić szczelność całego układu, a także stan cieczy chłodzącej.

Sprawdźmy stan oleju, płynu w chłodnicy oraz w układzie hamulcowym

Jeśli mowa o cieczach, to nie zapominamy także o oczywistej kontroli poziomu oleju. Jeśli jest on przepracowany, warto go wymienić. Jeśli po sezonie zimowym nie osiągnęliśmy jeszcze przebiegu, przy którym olej na pewno wymaga wymiany, mimo wszystko nie zwlekajmy z wizytą w ASO. Lepiej wymienić go wcześniej niż zbyt późno. Wymieniając olej, pamiętajmy też o założeniu nowego filtra powietrza. Czysty sprawi, że nasze auto będzie miało lepsze osiągi, a i powinno nieco mniej palić. À propos palenia, nie dopuśćmy do sytuacji, w której nie będziemy mogli odpalić naszego samochodu. Po zimowych mrozach poprośmy naszą autoryzowaną stację obsługi Seat o skontrolowanie stanu naszego akumulatora. Wiosna to także dobry termin, by sprawdzić stan oraz jakość płynu hamulcowego. Zdarza się, że właśnie po zimie można w nim odnaleźć ślady wody. W takiej sytuacji skuteczność hamulców może być mocno ograniczona. Lepiej to skontrolować niż odkryć podczas wakacyjnej jazdy górską serpentyną. Podczas wiosennej wizyty w ASO Seat mechanicy poddadzą kontroli także oświetlenie auta.

Bez sprawnej klimatyzacji w upały? Nie ma mowy!

No i rzecz, która będzie miała chyba największy wpływ na komfort naszej podróży latem. Dobrze już teraz być pewnym stanu naszej samochodowej klimatyzacji niż odkryć, że nie działa zbyt wydajnie w korku przed autostradowymi bramkami przy temperaturze 35 st. C na zewnątrz.

Na czym warto się skupić w przypadku klimatyzacji? Na początek rzecz bardzo prosta, ale konieczna do wykonania. Jest to wymiana filtrów pyłkowych, czyli tych odpowiadających za transport oczyszczonego powietrza do kabiny pasażerskiej. Czystość filtra kabinowego będzie miała bardzo duży wpływ na jego drożność i transport schłodzonego przez klimatyzację powietrza do wnętrza naszego pojazdu. Mechanicy z ASO podczas wiosennego serwisu skontrolują także szczelność całego układu klimatyzacji. Solidna kontrola klimatyzacji to także sprawdzenie ilości czynnika chłodzącego w układzie.

Ozonowanie dla własnego zdrowia

Jeśli to wszystko jest sprawne, zdecydowanie zalecamy dokonanie ozonowania klimatyzacji. W jakim celu? Ozon ma tę właściwość, że zabija drobnoustroje oraz grzyby znajdujące się w przewodach klimatyzacyjnych. Takie czyszczenie klimatyzacji zalecane jest zwłaszcza tym, którzy mają latem skłonność do przeziębień wynikających z używania klimatyzacji. Często to właśnie wcale nie zbyt niska temperatura jest powodem kataru a właśnie drobnoustroje pochodzące z nieczyszczonej klimatyzacji. Na wiosenny przegląd można umówić się za pośrednictwem strony internetowej Waszego serwisu Seat.